دربهای اتوماتیک در دهه‌های اخیر به‌طور قابل‌توجهی تکامل یافته‌اند. فناوری، طراحی و تنوع در استفاده از آنها به ما امکان می‌دهد انواع مختلفی از مدل‌ها را در بسیاری از مناطق پیدا کنیم. برای کمک به شما برای انتخاب این درب‌ها لازم است که پارامترهای متعددی در نظر گرفته شود، شما باید عواملی را در نظر بگیرید تا با انتخاب صحیح و مناسب  از اشتباهات خودداری کنید. 

درب اتوماتیک را در کجا می خواهید قرار دهید؟

هدف اصلی نصب درب اتوماتیک همواره برای تسهیل سازی عبور و مرور در مکان‌هایی است که نیاز است ورودی آن کنترل شود. میزان امنیت موردنیاز و حساسیت مکان موردنظر دو پارامتر اساسی  برای انتخاب درب اتوماتیک است. شما باید ویژگی‌ها و الزامات ایمنی متناسب با  هر مکان را بسنجید تا انتخاب هوشمندانه‌ای در این زمینه داشته باشید.

شما تاکنون با درب‌های اتوماتیک در بسیاری از مکان‌ها من‌جمله  درب‌های ورودی بانک، مراکز خرید، فرودگاه‌ها … روبرو شده‌اید، حتی در بسیاری  از ورودی لابی‌های مجتمع‌های مسکونی نیز، درب‌های اتوماتیک را می‌یابید. کاربرد این درب‌ها از گیت‌های ورودی فراتر رفته و در داخل ساختمان‌های اداری نیز کاربرد این درب‌ها را مشاهده کرده‌اید.

سرعت باز و بسته شدن بر اساس شرایط محیطی

اولین پارامتر امنیتی که باید در نظر بگیرید،  میزان تردد افراد است، مکان‌هایی که تردد کمتری دارند به سیستم ساده‌تری نیاز دارند، اما در اماکن پرتردد باید درب‌های اتوماتیکی نصب شوند که این درب‌ها روان بوده و با سرعت‌بالا بتواند پاسخگوی میزان حجم رفت‌وآمد افراد گردند.

به‌طور مثال در مکان‌هایی که سرعت تردد بالا بوده و یا نیاز به ایمن‌سازی افراد در زمان‌های بحران داریم، درب‌های کشویی گزینه خوب و مناسب می‌باشند. برای مکان‌های پیشرفته‌تر و حساس‌تر می‌توانید از درب‌های تلسکوپی استفاده نمایید تا ضمن اخذ رضایت مشتریان، امنیت قلمرو خود را ارتقا دهید.

انتخاب درب‌های اتوماتیک پاسخگویی این درب‌ها در زمان بحران است

پاسخگویی در زمان بحران

یک پارامتر دیگر در انتخاب درب‌های اتوماتیک پاسخگویی این درب‌ها در زمان بحران است، به‌طور مثال در صورت بروز وقایع طبیعی نظیر زلزله و یا آتش‌سوزی، این درب‌ها باید به گونه‌ای پیکربندی شوند که خللی در خروج افراد ایجاد ننمایند. به این نکته توجه نمایید میزان مقاومت درب‌ها در زمان آتش‌سوزی نیز یک مسئله مهمی است که نباید نادیده گرفته شود.

ایزوله کردن و کنترل فشار

شما بسیاری از زمان‌ها کاربرد درب‌های خودکار را در بیمارستان‌ها دیده‌اید، به‌طور مثال در اتاق‌های عمل این درب‌ها، بسیار زیاد نصب می‌گردند. در هنگام نصب این درب‌ها باید دقت نمایید که میزان فشار موجود در اتاق‌ها باید به نحوی بهینه مدیریت‌شده و مواد سازنده این درب‌ها به گونه‌ای باشد که استانداردهای محیط مربوطه را رعایت نماید. این مسئله فقط به بهداشت محدود نمی‌شود. در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها درب‌هایی باید نصب گردند که تا حدی در برابر انفجار و ارتعاشات مقاوم بوده و در کارکرد آن‌ها مشکلی ایجاد ننمایند. ساختاری مشابهی در روی کار درب پارکینگ لولایی وجود دارد.

کنترل فشار بین دو محیط و میزان استقامت آن مساله مهمی برای این درب‌ها است. در بسیاری از مکان‌ها، این درب‌ها در مرز این دو محیط قرار می‌گیرند و اختلاف فشار بین دو محیط تا حدی متفاوت است. زمانیکه می‌خواهید دربی را برای این مکان‌ها انتخاب نمایید باید به این مساله به طور جدی نگاه کنید.

زیبایی بصری و همگونی با ساختار محیط

یکی دیگر از پارامترهای انتخاب درب‌های اتوماتیک، انتخاب یک محصول با توجه به معماری و چارچوب ساختاری مکان موردنظر است یعنی مهندسی نما در آن ساختمان. هرچه این درب‌ها با محیط منطبق‌تر باشند زیبایی بصری مضاعف خواهد شد. این نکته را بسیاری از افراد نادیده می‌گیرند و این امر سبب می‌شود که کاربران از انتخاب راضی نباشند. همچنین برخی از زمان‌ها به دلیل عدم انتخاب مناسب یک فروشگاه تمایلی برای ورود به فروشگاه موردنظر نخواهند داشت.

کاربران

در هنگام انتخاب درب اتوماتیک دقت نمایید طیف وسیعی از مردم ممکن است به مجموعه مربوطه وارد شوند، کودکان، معلولان، سالخوردگان، جوانان و میان‌سالان. هرکدام از این دسته از افراد دارای قدهایی با طول‌های متفاوت هستند و یا با سرعت مشخصی از گیت عبور می‌کنند. درب‌های اتوماتیک باید پاسخگوی ورود و خروج طیف وسیعی از این افراد باشند. کاربرانی که این درب‌ها را انتخاب می‌کنند، یاد به تمام این موارد دقت نمایند، در برخی از زمان‌ها مشاهده‌شده است که درب‌های اتوماتیک برای معلولین ناکارآمد است و چالش‌هایی را برای این افراد فراهم نموده است.

بهینه سازی مصرف انرژی

درب‌های اتوماتیک همواره در کاهش مصرف سوخت نقش اساسی داشته‌اند. این درب‌ها با ایزولاسیون دمای بیرون با داخل از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌نمایند. شما باید دقت نمایید که خود این درب‌ها نباید برق  زیادی را مصرف نمایند. سنجش میزان برق مصرفی این دستگاه‌ها باید به خوبی توسط شما در نظر گرفته شود.

لولا و محورها

لولاها و محورها در درب‌های اتوماتیک، سبب ثبات و پایداری و طول عمر آن می‌شود. شما باید به نوع لولا و محورها دقت نمایید، این دو بخش اولاً ثبات کارکرد آن را در درازمدت تضمین می‌نمایند و دوما طول عمر دستگاه شمارا بیشتر می‌نمایند. در برخی از زمان‌ها صرف هزینه بیشتر با توجه به لولای بهینه‌تر برای شما مقرون به صرفه تر است. برای مثال با درب اتوماتیک از نوع تلسکوپی گاهی شما با هزینه اندک دربی را خریداری می‌نمایید و پس از دو سال کل درب را باید عوض نمایید. هنگام خرید این درب‌ها از جنس و طول عمر آن اطمینان حاصل نمایید.

بررسی پروژه های نمونه

اگر خواهان پیاده‌سازی در ب های اتوماتیک در سازمان خود هستید از فروشنده بخواهید که نمونه اجرایی را به شما نشان دهد و هنگام مراجعه به مشتریان قبلی میزان رضایت آن‌ها را جویا شوید. این مسئله بسیار حائز اهمیت است که اگر یک درب در درازمدت کارکرده است می‌تواند برای شما نیز مفید و کارا باشد.

خدمات پس از فروش

هنگام خرید یک درب اتوماتیک شما باید مطمئن شوید سازمان خدمات پس از فروش در ایران دارد و خدمات مربوطه را به‌صورت 24*7 به شما ارائه می‌دهد. در مقالات بعدی درباره بازدیدهای نگهداری و بازدیدهای دوره‌ای این درب‌ها مطالبی اشاره خواهد شد.

1 پاسخ به بایدها و نبایدها در انتخاب درب اتوماتیک
  1. blank

    سلام دوستان . به نظر من مهمترین مسئله، وجود قطعات الکتریکی و مکانیکی است که شرکت ارائه دهنده این سیستم‌ها، پشتیبانی این قطعات را در داخل ایران داشته باشد.

    با نصب و راه اندازی این سیستم ها، با توجه به اجزا و عملکرد یک پارچه بخش های سیستم درب های اتوماتیک، بازرسی و خدمات دوره ای این سیستم ها، جهت بررسی قطعات مکانیکی احتیاج است.
    بنابراین جهت افزایش طول عمر درب های اتوماتیک، بازرسی های مداوم و خدمات پس از فروش جهت تعمیر و نگهداری، مورد نیاز است.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *