هنگامی که می خواهید درب اتوماتیک خود را انتخاب نمایید اولین چیزی که باید بدان توجه کنید این است که رتبه بندی انرژی آن درب به چه شکل است. تصور عمومی این است که رتبه بندی بالا یعنی این درب مناسب ترین در برای اقلیم ما می باشد، ولی در عمل این طور نیست. غالب رتبه بندی درب های اتوماتیک بدین شکل است که یک سری واحد های مجزا به دنبال هم را برای شما نشان می دهد، و بعد محدوده ای که درب قرار دارد را نیز مشخص می کنند.  این محدوده ممکن است بالا باشد، اما فقط برای مناطق گرم و خشک مناسب باشد. پس نمی توانید شما به عنوان یک شهروند ایلامی این درب را با وجود این که شاخص آن در محدوده بالایی است را انتخاب نمایید. یکی از این رتبه بندی ها برچسب رتبه بندی فنسیر ملی (NFRC) است، که به شما می گوید درب شما با این متریالی که درش استفاده کردید، آیا به درد اقلیمتان می خورد یا خیر.

     یکی دیگر از راه هایی که می توانید متوجه شوید درب شما با این متریال مناسب محل سکونتتان هست یا خیر، توجه به برچسب ضریب افزایش گرمای خورشیدی (SHGC) است. این ضریب واحد هایش را با U نشان می دهد. U  های بالا نشان می دهد که متریال شما برای اقلیم کوهستانی مناسب است. دلیلش این است که ما در این اقلیم ها به گرمای زیادی نیاز داریم. از سویی، U های پایین نشان می دهد متریال شما برای اقلیم تابستانی مناسب می باشد. بگذارید یک مثال کاربردی بزنم. شیشه با داشتن U پایین برای اقلیم کوهستانی بسیار مناسب است، اما برای اقلیم گرم مثل یزد اصلا مناسب نمی باشد. پس اگر شما در کرمانشاه یا ایلام و یا شهرکرد هستید، پیشنهاد می کنیم از درب های اتوماتیک شیشه ای بهره ببرید. البته که موسسه ENERGY STAR  درب های شیشه ای را نوعی پنجره فرض می کند، که ما با این نگاه این سایت مخالف هستیم.

     همان طور که گفتیم به کمک شاخص SHGC می توانید متریال مناسب اقلیم خودتان را پیدا کنید. در اقلیم هایی که نیاز به گرمایش است، دامنه شاخص باید بین 0 تا 1 باشد. بواقع SHGC  شما باید پایین باشد. در اقلیم های معتدل مثل شمال ایران نیز باید بازه شاخص بین 0.00 تا 2.00 باشد، تا بتوانید بهترین کارایی گرمایی از درب خود داشته باشیم.

یک نوع متداول از درب های اتوماتیک که معمولا به عنوان درب ورودی خانه ها و یا هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد، درب شیشه ای دارای پوسته استیل می باشد. این درب ها معمولا دارای یک نوار مغناطیسی (شبیه به مهر و موم مغناطیسی وسایلی همچون یخچال) در پشت درب می باشند، که اسم آن weatherstripping است. میزان عایق گرمایی این نوع از در های را با شاخصی به نام  R نمایش داده می شود. مقدار R  اکثر درهای شیشه ای با قاب فلزی و فایبر گلاس از  R-5 تا R-6 می باشد. این نوع از در ها برای اقلیم های سرد و کوهستانی به علت جنس استیل قاب مناسب نیستند، و در اقلیم های گرم و خشک بعلت وجود شیشه به هیچ وجه توصیه نمی شود. در اقلیم گرم و خشک شیشه یک سم محسوب می شود، چون به راحتی می تواند پدیده ای به نام گلخانه را ایجاد نماید. هوای گرم از طریق شیشه وارد بنا شده، اما بعد از انعکاس قدرت کافی برای عبور از شیشه و خروج را ندارد، بنابراین باعث می گردد پدیده دردناک گلخانه در این اقلیم پدید بیاید. در اقلیم های کوهستانی مثل ایلام نیز استیل این درب ها در انتقال سریع سرما به درون فضا می تواند نقش کلیدی ایفا کند، و بسیار بعید می دانم در دمای منفی 5 ایلام کسی دوست داشته باشد، سرما به راحتی وارد محیط خانه شود. پس این نوع از درب ها فقط مناسب شهر های اقلیم معتدل از جمله؛ رشت، ساری و گرگان می باشد.

نوع دیگری از این درب ها، درب های تمام شیشه یا پاسیو ها نام دارند. این نوع از درب ها گرمای بسیار زیادی را به راحتی از دست می دهند، زیرا شیشه عایق بسیار ضعیفی است. پس سوال اساسی این است، که چگونه می توانیم از این درب ها در کرمانشاه به نحوی استفاده کنیم، که به راحتی گرما وارد فضا شود، و از آن سو این شیشه ها براحتی گرما محیط داخل را به بیرون نبرند؟ بهترین راه، استفاده از مدل های جدید و مدرن این نوع از درب ها می باشد. مدل هایی با چندین لایه شیشه، گاز های کم هدایت بین صفحات شیشه ای و شیشه های انعکاسی، گزینه های بسیار خوبی برای شهر های سرد سیر مثل کرمانشاه می باشد.

  ما در مطلبی تحت عنوان استفاده از درب اتوماتیک اهمیت دارد بررسی کردیم که چه استانداردهایی در انتخاب درب های اتوماتیک باید مد نظر قرار گیرد. موقع خرید این درب ها به رتبه بندی نشر هوای آنها که استاندارد NFRC است، توجه کنید. یک نکته دیگر این است که درب های تک پنلی نسبت به درب های دو پنلی (دو لنگه) گرمای فضای داخل را کمتر انتشار می دهند. این انتشار هوا غالبا در اطراف weatherstripping رخ می دهد. با این حال بسیار نادر است که بتوانیم انتشار هوا را در اطراف این عنصر مهم درب کاهش بدهیم. در راستای این صحبت به این نکته توجه کنید که در اقلیم های گرم و خشک نیاز به عایق کردن  weatherstripping ها نیست، اما در اقلیم سرد و کوهستانی این عنصر حتما باید به شکل مناسبی عایق گردد.

فریم های معتبر از منظر Energy star و اینکه هر کدام مناسب کدام اقلیم است

Energy star یک موسسه معتبر برای بررسی انرژی عناصر ساختمانی می باشد، که همواره دیدگاه تخصصی و کارشناسی معتبر ارائه می دهد. ما در اینجا سعی داریم به انواع فرم های درب های اتوماتیک از منظر این موسسه اشاره کرده و سپس مناسب بودن هر درب برای اقلیم های مختلف را بررسی نماییم. بنا به دیدگاه این موسسه انواع این فریم ها به شرح ذیل است:

  • قاب های فایبرگلاس: این قاب ها عایق رطوبی مناسب بوده، اما در خصوص عایق حرارتی آن تحقیق جامعی صورت نگرفته است. قاب های فایبر گلاس برای مناطق گرم و خشک زیاد کارا نبوده و بیشتر مناسب مناطق مرطوب مثل؛. بوشهر، رشت و گیلان می باشند. این قاب هم بصورت توخالی استفاده می گردند و هم ممکن است با عایق کف پر شوند.  با این حال قاب بصورت عایق کف پر شده بسیار متداول می باشد و کارایی آن تضمین شده تر می باشد.
  • قاب های وینیل: این قاب ها عایق حرارتی بسیار مناسبی می باشند، که بخش هایی از آن  توخالی نگه داشته می شود و بخش دیگر با عایق کف پر می گردد. قاب های وینیل برای تمام اقلیم ها مناسب می باشد، اما در اقلیم گرم و مرطوب گزینه اول نمی باشد. آستر های وینیل را می توان با فلز یا چوب نیز تقویت کرد.
  • قابهای آلومینیومی: این قاب های عایق حرارتی خوبی نبوده، اما معمولا 15 درصد از آن را می توان بازیافت نمود. برای اینکه اینها براحتی انتقال حرارت را انجام می دهند، از شکست های حرارتی در آن به کرات استفاده می شود. این نوع از قاب ها مناسب اقلیم گرم و مرطوب و معتدل می باشد، و به هیچ وجه برای سایر اقلیم ها توصیه نمی گردند.
  • قاب های چوبی تقویت شده: این قاب ها عایق های رطوبتی بسیار مناسبی هستند، و به صورت عمده و گسترده در بناهای تاریخی مورد استفاده قرار می گرفتند. بواقع تا قبل از انقلاب صنعتی غالب بناها، قاب های پنجره شان چوبی بوده است. این قاب ها بهترین گزینه برای مناطق گرم و مرطوب و گزینه دوم برای مناطق معتدل می باشند. در خصوص سایر اقلیم اظهار نظر کارشناسی شده ای نمی توان داد.
  • قابهای ترکیبی: شما گاهی برای زیبایی بنایتان تمایل دارید، در قسمت های مختلف قابتان از متریال مختلفی استفاده کنید. از نظر حرارتی این بدترین نوع قاب می باشد، و به هیچ وجه توصیه نمی شود. بنابراین بهتر است، فقط در یک یا دو پنجره از چنین قابی استفاده نمایید.  

قاب های کامپوزیتی: قاب های کامپوزیتی قوی ترین عایق حرارتی می باشند. این قاب ها از طریق ترکیب مواد مختلف در کارخانه پدید آمده اند و به شکل صنعتی فرآوری می شوند. این نوع از قاب ها بهترین نوع قاب و کم هزینه ترین آن برای مناطق کوهستانی می باشند. پس اگر کرمانشاه یا ایلام هستید، توصیه می کنیم، از چنین قابی استفاده نمایید

1 پاسخ به انتخاب بهترین متریال درب های اتوماتیک بر اساس اقلیم شما
  1. blank

    مطلب آموزنده و کاملی بود…. موفق باشید


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *