ایمنی ساختمان یک کار پیچیده است که مستلزم توجه به افزایش تقاضای ایمنی و برخی قوانین و مقررات می باشد. همچنین الزامات شرکت بیمه و پیچیدگی امکانات فنی نیز باید لحاظ شود.ساختن یک ساختمان ایمن به همان اندازه که حس اطمینان را انتقال میدهد ممکن است خطرآفرین باشد.


خطرات عملیاتی ساختمان چیست؟


هر ساختمان درست مانند افراد درون آن متفاوت از یک دیگر میباشد. و کالاهای تولید یا ذخیره شده در آنجا نیز متفاوت است. بنابراین خطرات مختلفی هر ساختمان را تهدید میکند. هر کسی که مسئول ایمنی یک ساختمان باشد، باید تمام اهداف خطرات و حفاظت از جزییات آن را در نظر بگیرد.همچنین باید آن را از لحاظ ایمنی نوسازی ساختمان ،مقررات قانونی و شرایط بیمه کنترل کند. اقدامات امنیتی برای ساختمان های ویژه مانند ساختمان های عمومی، مهد کودک، ساختمان های صنعتی، مجتمع های اداری، آسمان خراش ها،ساختمان های بلند، هتل ها، مراکز خرید، مدارس، بیمارستان ها و خانه های سالمندان متفاوت از ساختمان های خصوصی است.علاوه بر آن به تعداد افراد حاضر در ساختمان بستگی دارد، چه کسانی که ساکن آن جا هستند و چه کسانی که
صرفا رفت و آمد موقت دارند.
خطرات احتمالی نظیر
• آتش / انفجار
• گسل های الکتریکی و مکانیکی
• مواد خطرناک
• سرقت
• سرقت / خرابکاری
• حمله


ایمنی در ساختمان ها به چه معناست؟


ایمنی شامل همه اقدامات پیشگیرانه و کاهش آسیب پذیری می باشد. تمامی اینها در شرکت آچیلان در پیش بینی شده است.ایمنی عمدتا شامل اقدامات حفاظت از آتش، حفاظت از خروج اضطراری، سیستم های استخراج دود، کنترل دسترسی و حفاظت از سرقت است. ایمنی مورد نیاز ساختمان باید با ایمنی عمومی سازمان هماهنگ باشد و به طور منظم به روز شود به ویژه هنگامی که تغییرات در نوع استفاده از ساختمان ها اتفاق می افتد، به عنوان مثال، هنگامی که تغییرات به طور سازمانی میباشد ساختمان نیز به تناسب آن مستلزم تغییر است


حفاظت از درب های اتوماتیک و پنجره ها


EN اگر ساختمان ها دارای درب های اتوماتیک و پنجره باشد، اپراتور مسئول ایمنی آنهاست. با توجه به استاندارد اروپایی 16005 در مورد ایمنی در استفاده از درب های اتوماتیک، اقداماتی برای حفاظت از مناطق خطرناک مورد نیاز است که شامل:


• استفاده از سنسورها برای جلوگیری از خرد کردن، برش و ضربه در هنگام باز و بسته شدن (سنسور برای تشخیص حضور)
• حفظ فاصله های ایمن برای جلوگیری از خرد کردن و کشیده شدن در
• کنترل نیروی درب های اسانسور
•حفاظت در مقابل آتش
سیستم های ساختاری باید به گونه ای برنامه ریزی، نصب و نگهداری شوند تا از ایجاد حریق جلوگیری شود .جلوگیری از آتش سوزی عمدتا شامل استفاده از اجزای سازنده و مصالح ساختمانی و همچنین برنامه ریزی و ساخت راه های فرار و راه نجات مناسب برای افراد و حیوانات می باشد.
فرار و راه های نجات
مردم در مواقع خطر به دنبال راه فرار هستند. برای مثال هنگام آتش سوزی و یا درمواقع اضطراری مسیر هایی برای نجات افراد در نظر گرفته میشود .این مسیرها باید در حین نقشه برداری ساختمان تعریف شود. ساختمان های کوچکتر رفت و امد کمتری نسبت به یک مرکز خرید دارند .هرچه افراد حاضر در یک ساختمان بیشتر باشد به فضای بیشتری برای فرار نیاز است.
تمام دربها در امتداد راه فرار و راه های نجات باید به عنوان درهای فرار یا خروجی های اضطراری طراحی شوند. آنها باید براساس استانداردهای اروپایی مشخص شده همچنین دارای قفل درب فرار باشند پس باید دانست آنها باید همیشه در همه جا قابل استفاده باشند.مسیرهای فرار باید به وضوح با نشان دادن جهت آن مشخص باشد
از این مطلب بازدید بفرمایید 10 مزیت آموش مهندسین درب اتوماتیک .
بستر های حفاظت از آتش
مقررات ساختمان و مشخصات ویژه ی آن تعیین می کند که آیا در ساختمان ها لازم است که درب های ضد حریق تعبیه شوند یا خیر. این درب ها در مقابل آتش مقاوم هستند و از قسمت های مختلف ساختمان محافظت میکنند. بنابراین همیشه باید در حالت بسته باشند، یا حداقل در صورت آتش سوزی بسته شود.
در صورتی که ادرب ها ی ضد حریق به عنوان مسیر فرار استفاده شوند باید در هر لحظه بتوانند به راحتی باز شوند و به طور همزمان عملکرد خود را به عنوان ضد حریق انجام می دهند، آنها نیاز به قفل های ویژه ای دارند که درب را به طور خودکار پس از باز شدن بسته می کنند و به هنگام قطع برق این درب ها از ورود آتش جلوگیری میکنند اما به دلیل بسته شدن،فرار غیرممکن میشود.
(RWA) سیستم های استخراج دود و گرما
مسیرهای فرار و نجات باید در صورت آتش سوزی از دود دور باشند تا مردم بتوانند با ایمنی کامل حرکت کنند و آتش نشانان بتوانند گرما، دود و گازهای احتراق سمی (RWA) حاصل از آتش را مهار کنند. در صورت آتش سوزی، سیستم های استخراج دود و گرما را از ساختمان خارج می کند و آنها را از مسیرهای فرار دور می کند. سیستم های استخراج دودکش مکانیکی دود را از طریق فن ها تخلیه می کنند. سیستم های استخراج طبیعی دود، از اصل شناور حرارتی برای انتقال دود مستقیم به خارج از طریق دهانه یا پنجره استفاده می کنند.


کنترل دسترسی و حفاظت از خروجی اضطراری


ایمنی ساختمان همچنین به معنای حفاظت از ساختمان ها، اتاق ها، داده ها و اموالی میباشد که دسترسی به آن غیر مجاز است. این بدان معنی است که فقط بعضی افراد مجاز امکان دسترسی به مناطق خاص در ساختمان ها یا مناطق حفاظت شده را دارند، معمولا مناطق حساس شامل مراکز کامپیوتری، اتاق های تمیز، برخی قسمت های شرکت ، فرودگاه ها، بانک ها و…میباشد که اپراتور تعیین می کند که چه کسی مجاز است به کجا و در کجا ورود پیدا کند.حتی در زمان های خاص.
در شرایط اضطراری، هرکسی باید بتواند خارج شود – اما هرکس نباید وارد شود. این جایی است که سیستم های حفاظت از خروج اضطراری وارد عمل می شوند: درمواقع اضطراری، آنها عمل کنترل تعادل را بین دسترسی کنترل شده و باز کردن اورژانسی با زنگ (از طریق دکمه اضطراری) را مدیریت می کنند
ضد سرقت بودن به دلیل مقاومت دربها و پنجره ها
اگر چه در حال حاضر سیستم کنترل دسترسی از ورود بسیاری از افراد غیر مجاز جلوگیری میکند،اما ایمنی ساختمان نیز در ضد سرقت بودن آن بی نقش نیست. برای مثال، درب ها و پنجره ها باید از حفاظت کافی در برابر سرقت برخوردار باشند. با توجه به هدف حفاظت از یک منطقه خاص، باید تصمیم گیری های لازم درباره ی طراحی مناسب درب ها و پنجره ها انجام شود.
درب ها، پنجره ها، دیوارهای دارای پرده، عناصر شبکه ی ضد سرقت ،اجزا و ” DIN EN 1627: 2011- طبق استاندارد 09 با توجه به ثبات، ،RC تا 4 RC طبقه بندی می شوند. درب ها با توجه به طبقه بندی 1 (RC) تجهیزات در کلاس های مقاومت حفاظت بیشتری را تضمین میکنند.
سیستم اطلاع رسانی
ایمنی با شناسایی و نظارت بر اقدامات تکمیل می شود. این عمل به شما اطمینان میدهد که حوادث آسیب زا و اتفاق های تصادفی یا عمدی به منظور جلوگیری از اتفاقات ناگوار در اسرع وقت شناسایی می شوند. به عنوان مثال، آشکارسازهای دود میتوانند آتش سوزی را در مراحل اول تشخیص دهند و هشدارهای مربوطه را فعال کنند. و یا سیستم های زنگ هشداری نشان می دهد که درصورت بروز آسیب به درب یا پنجره ها ، محافظ های موجود در آن با استفاده از سیستم سیگنال های هشدار دهنده،ورود شخص غیر مجاز را اطلاع رسانی میکنند.
درب ها مهم ترین عامل ایمنی ساختمان به شمار می آید درب ها عامل دسترسی به ساختمان، خروجی های اضطراری و اتصالات محافظت شده به اتاق های دیگر ومناطق مختلف کاربردی ایفای نقش میکنند .از این رو درب ها از نظر ایمنی باید مطمئن باشند. به همین علت از دیگر نیازهای فنی در زمینه حفاظت از آتش. در نتیجه، درب های اتوماتیک به طور خاص به سیستم های پیچیده با درایو های هوشمند تبدیل شده اند.درب های چند منظوره به صورت های زیر عمل میکنند:
• کنترل دسترسی
• هشدار آتش و دود
• فرار از سیستم کنترل درب
• حفاظت توسط سنسورها، مانند آشکارسازهای حضور و حرکت
• اگر سیستم های درب به اتوماسیون ساختمان یا سیستم های مدیریت ساختمان متصل شوند، وضعیت کار آنها را میتواند
از راه دور نمایش داده و کنترل کند درب برای ایمنی شما راه حل هایی برای ایمنی بالا را برای درایوهای درب اتوماتیک ارائه می دهد. این راه حل ها نیازهای مربوط به مسیر فرار فردی را محقق می سازند برای این کار از قسمت کنترل درب به عنوان راهی برای حفظ ایمنی فردی استفاده میکنند که سیستم خروج اضطراری یک راه حل کامل و قابل اعتماد برای سیستم، مخصوصا برای ساختمان های سیستم خروج اضطراری عمومی مانند بیمارستان ها، مدارس است. در صورت آتش سوزی و یا وحشت، این سیستم مسئولیت حفاظت وجلوگیری از آتش سوزی و همچنین ایمنی ساختمان را فراهم می کند.

اجزای سیستم ارائه میدهند:

به عنوان مثال درب اتوماتیک درایو، درب کشویی، قفل موتور و جلوگیری از حملات الکتریکی درب ها و همچنین سیستم های آتش سوزی یا سیستم های هشدار خطر و سیستم های کنترل دسترسی. دستورالعمل ) EltVTR با SecuLogic به عنوان “مغز” عمل می کند. سیستم خروجی اضطراری واحد کنترل درب مربوط به سیستم قفل الکتریکی برای درب ها در مسیرهای نجات) مطابقت دارد.

قفل وحشت در هر شرایط اضطراری عمل میکند. از یک طرف، مردم باید ظرف چند ثانیه ساختمان را ترک تا از خطر فرار کنند. از سوی دیگر، صاحبان و اپراتورها باید از حوزه های حساس دربرابر دسترسی غیر مجاز محافظت کنند. این قفل ها مطابق شرایط بیمه عمل میکنند وهمچنین از .(IQ بدین منظور، قفل های وحشت خود را فعال میکند (قفل سرقت جلوگیری میکند و این اطمینان را به شما میدهند ک در مواقع اضطراری سریعا باز شوند.
سیستم های کنترل دسترسی
به صورت کنترل از طریق وب عمل میکنند تا نیازسیستم های شناسایی سیستم های کنترل دسترسی
مدرن را برآورده کند. این سیستم از طریق شناسایی اثر انگشت بیومتریک یا سیستم کارت خوان برای درب های تکی و گام به گام به اندازه و با همچنین سیستم های درب شبکه استفاده شود. سیستم های کنترل دسترسی
این سیستم ها بر اساس عملیات ساده سیستم کنترل دسترسی انجام میشود.. کنترل دسترسی در درب ورودی، زنگ درب ورودی ، نظارت خرابکارانه یا اتصلات برق ساختمان های خصوصی را امن تر وحریم خصوصی را محفوظ نگه میدارد. سیستم کنترل مرکزی و سیستم تجسم نظارت بر اجزای اتوماسیون مختلف در ساختمان نظارت میکند و از طریق بسته شدن بخش ،(RWA) بسیاری از قابلیت های مختلف شبکه، امنیت را فراهم می کند که شامل: استخراج دود و حرارت های آتش گرفته، باز کردن مسیرهای نجات که به وسیله ی دسترسی کنترل انجام می شود. این نظارت به طور همزمان به صورت زیر عمل میکند:
• سیستم درب اتوماتیک
• حفاظت درب ها در مقابل دود د آتش
و همچنین برای تهویه روزانه (RWA) • حرکت پنجره ها برای استخراج دود و گرما
• سیستم خروجی اضطراری و قفل وحشت
• حفاظت توسط حس گرها، مانند آشکارسازهای حرکت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *