درب‌های اتوماتیک و خودکار امروزه جزئی از ادارات، مجتمع‌های تجاری و مسکونی شده‌اند. به‌طورکلی در هر فناوری کاربردی یکی از الزامات بهره‌برداری و نگهداری از سامانه‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات است. رویس‌های دوره‌ای نگهداری سیستم‌های درب‌های اتوماتیک جهت افزایش طول عمر این سیستم‌ها، کاهش رابی‌های سخت‌افزاری، ارتقاء نرم‌افزاری و به‌روزرسانی آنها انجام می‌شود.
استفاده از درب اتوماتیک اهمیت دارد . همه ما به یک ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد، اعتقاد داریم. برای اطمینان از عملکرد صحیح و درست یک سامانه امنیتی لازم است اقدامات پیشگیرانه برای این سامانه‌ها صورت پذیرد. کارهای ابتدایی که می‌تواند سبب ثبات و پایداری عملکرد این سیستم‌ها شود. درب‌های اتوماتیک تعبیه‌شده در منزل و محل کار شما به‌منزله دژهای ورودی است که باید تحت سلطه شما بوده و شما از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید.

مطالعه دفترچه راهنمای محصول


برای شروع کار باید دفترچه راهنمای محصول را در اختیار داشته باشید، در این دفترچه نکات ارزنده‌ای را برای شما نگاشته‌اند که با رعایت این نکات شما می‌توانید از سیستم خود بهینه استفاده نمایید. اگر دفترچه راهنمای سیستم درب اتوماتیک شیشه ای خود را ندارید باید با فروشنده تماس حاصل نمایید و یا در اینترنت با جستجو فایل مربوطه را دانلود کنید. یادآوری می‌کنیم که برخی از تولیدکنندگان حتی کتابچه راهنمای دستگاه را به‌صورت آنلاین در دسترس قرار می‌دهند. تنها چیزی که شما نیاز دارید نام تجاری و شماره مدل است با این مشخصات و جستجوی آن در اینترنت به این دفترچه دسترسی پیدا می‌کنید.

مطالعه دفترچه راهنمای محصول


اقدامات اولیه ، روغن کاری، تعویض غلطک ها و تمیر کردن چشمی ها


ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین کار روغن‌کاری این دستگاه‌ها است.اگر با ساختار درب اتوماتیک شیشه ای خود به‌صورت کلی آشنا باشید می‌دانید در کجاها احتمال خوردگی وجود دارد. اگر با این مکانیزم آشنایی ندارید بهتر است دفترچه را به‌دقت بخوانید اولین فصل دفترچه مروری بر معماری و ساختار این دستگاه‌ها می‌کند.
در صورت مشاهده خوردگی‌ها و بررسی دفترچه می‌توانید از فروشنده و خدمات پس از فروش آن کمک بخواهید.
برخی از بخش‌های درب‌های اتوماتیک به‌صورت ماژولار هستند. ماژولار بودن به معنای آن است که کل سیستم مانند یک پازل دورهم جمع شده است و این قطعات به یکدیگر پیوند می‌خورند. اگر برخی از بخش‌ها خورده شده است و شما با مطالعه دفترچه مطمئن شدید که می‌توانید آن را تعویض نمایید، این کار را انجام دهید.
روغن‌کاری چرخ‌دنده‌ها و بخش‌هایی که روی‌هم غلط می‌خورند، می‌تواند توسط خود شما صورت پذیرد. با روغن‌کاری این بخش‌ها عملکرد این دستگاه‌ها را بهینه نمایید. غلتک، فنر، لولا و به ست‌ها نیاز به روان کاری دوره‌ای دارند. مطابق دستورالعمل موجود در دفترچه راهنمای محصول خود، از اسپری سیلیکون، روغن خانگی سبک و یا گریس لیتیوم سفید استفاده کنید
.
در گام بعدی تمیز کردن چشمی درب‌ها است. شما نباید برای تمیز کردن این چشمی‌ها از هر ماده شیمیایی یا شوینده استفاده کنید. در دفترچه راهنما موادی که با چشمی دستگاه شما سازگار هستند معرفی‌شده است اما به‌طورکلی استفاده از یک دستمال نانو مرطوب و یک دستمال نانو خشک توصیه می‌شود. با یک دستمال نانو مرطوب گردوخاک روی چشمی را تمیز کنید و سپس با دستمال خشک اقدام به تکمیل تنظیف نمایید.
برخی از بخش‌های درب اتوماتیک شیشه ای نیاز به تخصص بالاتری دارد به‌ طور مثال تعویض فنرها، سخت‌افزار الکترونیکی و …. نیاز باتجربه و دانش بالاتری دارد که شما برای این کار باید با مهندسین و تکنسین‌های شرکت ارائه‌دهنده این محصولات تماس بگیرید
.


بررسی تنظیمات باز و بسته شدن درب


توصیه می‌شود که به‌صورت روزانه عملکرد باز و بسته شدن درب را کنترل کنید ، ببینید که آیا درب به‌طور کامل باز و بسته می‌شود و صدایی از آن به وجود نمی‌آید! نیاز است درب‌ها در محور خود صاف و مستقیم باز و بسته شوند و اگر از محور خود خارج شدند یک اخطار جدی را به شما اعلام می‌نمایند. صداهایی نظیر خش خش و یا جیر جیر می‌تواند از عدم عملکرد صحیح خبر دهد.

یکی از کارهایی که باید برای درب‌های اتوماتیک شیشه ای انجام شود، ممنوع کردن بازی کودکان با ان است. مخصوصا در درب اتوماتیک فولدینگ یا اتوبوسی و درب اتوماتیک ریولوینگ یا گردان چرخشی برخی مواقع بازی کودکان در حوالی درب و باز و بسته شدن مدام آن می‌تواند خسارت جدی به آن وارد نماید. با وضع قوانین و یا نظارت مسئولین حراست بر این مکان‌ها می‌توانید طول عمر درب‌های اتوماتیک خود را چند برابر نمایید.
کنترل‌گر درب‌های اتوماتیک باید در فاصله مناسب از زمین نصب شود تا کودکان و یا افراد دیگر نتوانند این دستگاه را دست‌کاری نمایند به‌طورمعمول پیشنهاد می‌شود که این فاصله یک و نیم متر تا دو متر باشد. هر هفته یک‌بار کلیه کلیدها را کنترل نمایید و از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنید. یک راهکار مناسب متناسب با درب خودکار خود یک چک‌لیست تهیه نمایید و به‌صورت بازه‌های تعیین‌ شده و معین این چک‌لیست را کنترل کنید. نکته دیگر که باید همواره به یاد داشته باشید کنترل ریموت درب است، تعویض به‌موقع باطری‌ها و اطمینان از درستی کارکرد آن اهمیت فراوان دارد چراکه در مواقع بحران برای غیرفعال کردن بسته شدن درب اولین و ساده‌ترین راه استفاده از ریموت کنترل‌گر است. برخی از عیوب متداول به‌صورت زیر است.

• اگر دستگاه شما با کنترل‌گر کار نمی‌کند ولی با ریموت کار نمی‌کند، سیم‌ کشی کنترل‌گر و صفحه‌کلید را کنترل نمایید.
• اگر ریموت کنترل‌گر شما کار نمی‌کند، باطری ضعیف شده و یا خالی‌شده است، همچنین ممکن است آنتن گیرنده کنترل‌گر در مکان درستی قرار نگرفته است. همچنین خرابی گیرنده نیز یک عامل برای عدم کارکرد کنترل از راه دور می‌باشد
• اگر در هنگام باز شدن درب، درب نیمه‌باز می‌شود و کامل باز نمی‌شود، احتمال دارد چرخ‌دنده‌ها آسیب‌دیده باشند
• اگر ریموت کنترل فقط در فاصله نزدیک کار می‌کند بدون شک باید باطری را عوض کنید.
• اگر درب درست بسته نمی‌شود، تنظیمات و پیکربندی به‌هم‌ریخته است بهتر است اقدام به ریست کردن نمایید.
بهترین راه برای عیب‌یابی و رفع مشکلات تماس با کارشناسان است تا به شما بهترین راهکار را معرفی نمایند. اما ساده‌ترین و بهترین روش مطالعه دفترچه راهنمای محصول است. و برای شروع کار باید با ساختار و معماری این دستگاه آشنا شوید، آشنایی با معماری دستگاه به شما کمک می‌کند ضمن شناسایی محدوده عیب، راهکار بهینه را برای تعمیر انتخاب نمایید. اما یادتان باشد پیشگیری بهتر از درمان است و اقدامات نگهداری را همواره انجام دهید.

1 پاسخ به اصول نگهداری و تعمیرات اولیه درب‌های اتوماتیک شیشه ای
  1. blank
    حامد بهزادی 11 اکتبر 2020 در 21:25 پاسخ

    سلام . یه نکته ای هم هست : اگر بعد از باز شدن درب اتوماتیک، درب بسته نشد، احتمالا چشمی آن دچار مشکل شده و نیاز به بررسی می باشد.گاها ممکن است که چشمی کثیف شده باشد و کمی گرد و غبار روی آن نشسته باشد. یا در مقابل نور مستقیم خورشید باشد. عملکرد نامطلوب چشمی، موجب عدم هماهنگی در باز و بسته شدن درب ها و در نتیجه نارضایتی از این سیستم را به دنبال خواهد داشت.
    برخی از درب های اتوماتیک شیشه ای، با ریموت باز و بسته می شود. به دلیل اینکه بیشتر ریموت ها در دسترس هستند، بیشتر در مقابل خطر و خرابی هستند.
    در صورتیکه با فشردن ریموت، درب باز نشد، ممکن است که این فرمان از حافظه پاک شده باشد. ممکن است مشکلات دیگری برای ریموت ها پدید آید که قابل عیب یابی هستند و به راحتی تعمیر می شود. ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *